KRİZDEN FIRSAT YARATAN KADIN OLMAK

 

KRİZDEN FIRSAT YARATAN KADIN OLMAK

KRİZDEN FIRSAT YARATAN KADIN OLMAK

Büşra Kürümlü GKL Mezunu

‘’En güzel deniz, henüz gidilmemiş olanıdır.   En güzel çocuk, henüz büyümedi.   En güzel günlerimiz henüz yaşayamadıklarımız.   Ve sana söylemek istediğim en güzel söz,   Henüz söylememiş olduğum sözdür.’’

‘’En güzel deniz, henüz gidilmemiş olanıdır.

  En güzel çocuk, henüz büyümedi.

  En güzel günlerimiz henüz yaşayamadıklarımız.

  Ve sana söylemek istediğim en güzel söz,

  Henüz söylememiş olduğum sözdür.’’

    

     Bu yazımda sizlere Nazım Hikmet’in Piraye için yazdığı ‘en iyisini daha yaşamadık’ temalı şiiriyle başlamak istedim.Çünkü hepimizin zor zamanlardan geçtiği bu günlerde, daha iyisini yaşayabileceğimiz günlerin geleceği düşüncesini hatırlatmak istedim.Umut hepimizin hayata tutunma sebebi.Daha iyisini yaşayabiliriz.Yaşadığımız bu zor günler belki sizin daha güzel yerlere gelebilmeniz içindir.

1 senedir yaşadığımız bu olağanüstü dönemde, hepimiz olumsuz etkilendik. Bu durum tüm dünyayı etkiledi.Yani aslında hepimiz aynı gemideyiz.Ve bir çok olumsuz şeyler yaşıyoruz hayatımıza Covid girdiğinden beri.

Ama ben bu dönemde çevremde bu olumsuz durumu fırsata çeviren birçok kişi gördüm.Sizlerle birini paylaşmak istiyorum.Sağlık alanında lisans yapmış, yurt dışında yüksek lisans okumayı planlayan ve pandemi yüzünden planlarını iptal etmek zorunda kalan bir arkadaşımı anlatayım sizlere.Kendisi evde kaldığı bu dönemde, hobi olarak başladığı bir işi şimdi kazanca dönüştürdü.Ve ev ekonomisine katkıda buluyor.Değişik karakterlerde bebekler yapıyor. Film karakterleri onun elinde tekrar canlanıyor. Ve sizler için çok güzel hediyeliklere dönüşüyor.Evet belki yurtdışı  planılarını gercekleştiremedi.Ama bir kadın girişimci bu dönemde krizi fırsata dönüştürdü.Yüksek lisans hayalini sadece biraz ertelese de olumsuzluklar artık onun için bir fırsat.Hatta siparişleri yetiştirmekte bazen zorlanabiliyor.

Hayat bizler için olumsuz gibi görünen durumlarda güzel fırsatlar sunabilir.Ne güzel ki arkadaşım bu olumsuz durumu yeteği, azmi ve umuduyla güzel bir fırsata çevirdi.Peki bizler neden bu dönemi fırsata çeviremeyelim.Belki bu dönem bizler için yeteneklerimizi görme konusunda bize bir şanstır. Hayal gücü yüksek ve girişimci ruhlu arkadaşım umarım daha çok başarılı olur.Ve akademi hayatında ilerleme, hayalini gerçekleştirir.

Bu normalleşmeye başladığımız dönemler bizler için daha da umut vadediyor.Vazgeçmemek, krizi fırsata çevirmek biz girişimcilerin elinde. Hele de biz kadınlar hayattaki tüm zorluklara karşı savaşırken bu bizi yıldırmamalı.Kagider girişimci kadınları, pandemi döneminde de yalnız bırakmıyor.Online eğitimleri kadınlara büyük destek sağlamakta.Bu verimli eğitimlere katılmak için sizlerde Kagider sayfalarını takip edebilirsiniz.Sağlıkla mutlulukla kalın …

Benzer Gönderiler...

Microfon

Staj/iş arama, burs ve eğitim başvuruları için işlevsel bir platform...

Aspire Enstitüsü Liderlik Eğitim Programı

Bu yazıda Harvard Üniversitesi profesörleri tarafından kurulan Aspire Enstitüsünün yürüttüğü "Aspire Leaders Programı"nın aşamalarından bahsedeceğim.