HARİKA EKRAN

 

HARİKA EKRAN

HARİKA EKRAN

Emine Yıldız GKL Mezunu

Kendimizi ne kadar muhafaza ediyoruz?

  • İşte harika sonsuz ekran
  • Her ana uygun olarak tasarlanmış kamera
  • Anılarınızı kolayca saklayacağınız dahili depolama

  Teknolojik ürün incelemesiymiş gibi gözüken yazıma hoş geldiniz! Yukarıda “Samsung S8 ve S8+” ın özelliklerini sıraladım. Peki neden? Birkaç ay önce teknoloji ürünleri satılan bir mağazada gezinirken cam fanusun içinde sergilenen bir telefon gördüm ve görür görmez aklımda birçok soru belirdi. S8’i sakladığımız, koruduğumuz ve yücelttiğimiz kadar kendimize de hak ettiğimiz değeri gösteriyor muyuz?

  1. “İşte harika sonsuz ekran” : Bir seyir terasında olduğumuzu varsayalım. Denizin dağlarla birleştiği aynı zamanda ufak teknelerin dalgaların üzerinde keyif sürdüğü ve martıların kanat çırpışlarıyla adeta dans ettiği bir manzaraya şahitlik ediyoruz. Bu manzarayı bulunduğumuz an içerisinde hiç zorlanmadan görebiliyoruz ve algılayabiliyoruz. “Sonsuz ekran görüntülerini alabiliyoruz.” (S8 dilinde konuşmak gerekirse  )
  2. “Her ana uygun olarak tasarlanmış kamera” : Güneşin doğuşundan batışına, yakamozun etkileyiciliğinden bulutların süzülmesine kadar her hava koşulunda ve aydınlık seviyesinde görüntüyü algılamamız için tasarlanmış muhteşem “kameralarımız” var. Hem de 2 tane.  Tam da burnumuzun üstünde.
  3. “Anılarınızı kolayca saklayacağınız dahili depolama” : Birlikte güzel vakit geçirdiğimiz arkadaşlarımızın yalnızca gülümsemelerini değil, o andaki neşeli ruh hallerini de saklayabilen bir hafızamız var. Kameraya bakacağımız için değil gerçekten güldüğümüz anları saklayıp tekrar hissettirebilen muhteşem bir hafızamız var.

  Peki gelelim en baştaki sorumuza. Kendimizi ne kadar muhafaza ediyoruz? Bizi hırpalayacak düşüncelerden, ruhumuza zarar veren insanlardan ve dahasından… İnsan yapımı bir cihazı (belki de 2 yıl sonra ismi bile hatırlanmayacak) bu kadar korurken, kendimize verdiğimiz değeri bir kez daha gözden geçirelim dostlar. Unutmadan, S8’in kopyası var ama biz BİR TANEYİZ!  Sevgiyle kalın…

Benzer Gönderiler...

YENİ MÜREKKEP

MÜREKKEP YALAMAK: Uzun yıllar tahsil görmüş, ilim öğrenmiş kişiler hakkında “mürekkep yalamış” denir. Bu deyim bize matbaadan evvelki zamanların el yazması kitapları ve hattatları; yahut müstensihlerinden (zanaatkârlarından) yadigardır.

Kadının Görünmeyen Emeği

Ataerkil sistemin hâkim olduğu düşünce yapısında erkek sadece ücret karşılığı işte çalışırken; kadın hem hane içinde hem de hane dışında aynı emeğini kullanmaktadır. Kadın ev işlerinin yanı sıra tarımsal üretimde de  çalışmakta ancak yaptığı işler karşılığında ücret almaması kadının emeğinin görünmezliğine sebep olmaktadır. Birçok sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de kadının emeği çok fakat bir adı yok.