3.Alışkanlık: Önemli İşlere Öncelik Ver

 

3.Alışkanlık: Önemli İşlere Öncelik Ver

3.Alışkanlık: Önemli İşlere Öncelik Ver

Fadime Özdemir GKL Mezunu

Hala içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde en çok yakındığımız şey zaman kavramı. Kimilerimiz için zaman çok çabuk geçerken kimilerimiz için zaman geçmek bilmiyor. Herkesin aynı 24 saati varken bu nasıl olabiliyor? Zamanımızı nelere, nasıl ve kiminle harcadığımız kendi gelişimimiz için fazlaca önemli. Bunun için etkili insan olmak için 3.alışkanlığımızı kullanacağız.

1.alışkanlıkda "yaratıcı sensin" ile yönetimi kendi elimize aldık. 2.alışkanlıkta da "zihinsel ya da ilk yaratım" ile göz önünde canlandırma ve potansiyeli gördük.

3.alışkanlık ile bunları nasıl, ne zaman yapmamız gerektiğini, kısaca hayatımızı verimli geçirmek için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor, ona bakacağız.

En etkili zaman yönetimi için her yerde önceliklendirmelerden bahsediyorlar değil mi? Covey de bunun için şöyle demiş "Önceliklere göre örgütlenip uygulamaya geçin"

Uygulamaya geçmek için en büyük yardımcılarımız değerlerimiz ve hedeflerimiz .Kendimizi tanırsak, en önemlisi rollerimizi tanırsak neler yapılacak, nelere öncelik vermek gerekecek ile ilgili analiz yapmak kolay olacaktır. Hepimizin farklı rolleri bir arada, hem genel müdür hem kardeş hem anne hem arkadaşız. Bunlara bağlı olarak farkı görevlerimiz var ve bunlar arasında uyumu yakalamak haylice zor. Birden değişmek mümkün değil ve kendimiz için küçük küçük başlamak en iyisi olur.

Gerçekten zamanı yönetmeli miyiz, zaman yerine kendimizi veya irademizi yönetemez miyiz?

Neslihan daha önce  zaman yönetimi nasıl yapılmalı adlı bir yazı paylaşmış. Çok güzel anlattığını düşünüyorum, okumalısınız. http://geleceginkadinliderleri.org/blog-yazisi/zaman-yonetimi-nasil-yapilmali

Zamanı daha etkili kullanmak için Covey'in tavsiye ettiği  Eisenhower Zaman Yönetimi Matrisinden yararlanmak hayatımızı düzene almak için bir nebze yardımcı olacaktır.

Zaman Yönetimi Matrisi

                                      Eisenhower Matrisi

Yaşamımızda bulunmamız gereken kare önemli-acil değil karesi. Plan yapmak ve stres seviyemizi en düşük seviyede tutmak etkili yaşam ve liderliği beraberinde getirecek.

Zaman zaman bütün karelerede bulunuyoruz. Bu su götürmez bir gerçek. Hangi karede ne sıklıkla kaldığımız düşünmemiz gereken bir nokta.Bizler etkili insanlar olarak 2.karade bulunmalıyız.

Her şeye tek başımıza yetişmemiz mümkün değil. Bu noktada "HAYIR" diyebilmek ve görev devretmek en ihtiyacımız olan şeyler.

Ben çalışırken Trello,Todoist ve yeni keşif ettiğim Notion uygulamalarından yaralanıyorum. İtiraf etmeliyim ki en sevdiğim yönetim yazmak ve liste oluşturmak, benim için en etkilisi :)

Araştırma yaparken şöyle bir form buldum https://docs.google.com/document/d/1eMORZ2oaXbnthD75ZUSgQ-zT9EQGOaTRXbUIOfG9LnA/edit .Kullanışlı buldum, umarım faydalı olur.

Eğer hikayesini merak ederseniz sayfayı inceleyebilirsiniz: http://www.thecompellededucator.com/2016/02/i-agree-with-covey-put-first-things.html

İyilik ve sağlıkla dolu bol zamanlar :)

 

Benzer Gönderiler...

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

LİMON

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.