Yaşam Boyu Öğrenme

 

Yaşam Boyu Öğrenme

Yaşam Boyu Öğrenme

Ayşegül Ciner GKL 2011 Mezunu

Hayatımızı anlamlandıran ve zenginleştiren en değerli şey bilgidir. Hızla akıp giden bu koca evrende hiçbir şeyi bir ucundan yakalayıp da sabitleyemeyiz. Her şey ama her şey sürekli değişir ve gelişir. Bu yüzden yaşam boyu devamlı bir şeyler öğreniriz; aktif öğrenim hayatımızdan, iş hayatımızdan, kurslardan, edindiğimiz deneyimlerden, özel hayatımızdan, çocuklarımızdan… Kişinin kendini tüm bu kaynaklardan besleyerek bilgiye her daim açık olması ve kendini geliştirmesine de sürekli öğrenme denir.

Özellikle iş hayatında lider veya lider olmaya aday kadınlar olarak bizler sürekli bilgiye hep aç olmalıyız. İster kamuda, ister özel sektörde, ister bir akademik kurumda çalışıyor olalım, verimliliğimizi arttırmak, işimize değer katmak ve kendimizi sürekli yeniden aşmak için bilgiye her daim açık olmalıyız. Bu bağlamda neler yapabiliriz? Özellikle aktif iş şekilde hayatındaysak istediğimiz her kursa, her eğitim programına vs. dilediğimizce vakit veya para ayıramayabiliriz. Bunun için hem öğrenme hevesimizi, hem bilgiye olan açlığımızı hem de kariyerimizi besleyebilmek adına yararlanabileceğimiz bazı ücretli veya ücretsiz online öğrenme platformlarından söz etmek istiyorum. Umarım faydalanacağınız bir paylaşım olur!

Learn Digital with Google (www.learndigital.withgoogle.com) Google tarafından hayata geçirilmiş ve dijital pazarlama üzerine ücretsiz dersler sunulan ödüllü bir online öğrenme platformudur. Türkçe olarak da kullanabileceğiniz bu platformda dersler interaktif şekilde videolarla anlatılmaktadır. Her dersin sonunda da Google’dan dijital bir sertifika almaya hak kazanacağınız bu harika platformdan özellikle dijital pazarlama alanında çalışan veya çalışmak isteyen herkes yararlanabilir.

Bilgeİş (www.bilseis.net) Bilişim ile gelişen iş dünyası mottosu ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından kurulmuş ve Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından da desteklenen bir online öğrenme platformudur. Bu platformdaki tüm kurslar ücretsizdir. İhtiyacınız olabilecek birçok konuyla ilgili online derslere kolayca ulaşabilir, listenize ekleyebilir ve zaman buldukça gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz.

İstanbul İşletme Enstitüsü (www.iienstitu.com) Bilginin değerli ve pahalı olduğunu bilen ancak öğrenme arzusunu her şeyin üstünde tutan istekli bireyler tarafından oluşturulmuş kişilerin mesleki becerilerini geliştirmesi ve belirli bir alanda uzmanlaşmaları için kurulmuş ücretsiz bir online öğrenme platformudur. Burada dersler ücretsizdir, dersin sonunda sertifika numaranızı almaya hak kazanırsınız. Eğer sertifikanızı basılı edinmek isterseniz, yalnızca ona bir miktar ödeyerek sahip olabilirsiniz.

TradePub (www.sf.tradepub.com) İlgi duyacağınız ve kendinizi geliştirmek istediğiniz neredeyse her alanla ilgili ücretsiz dijital profesyonel ve teknik araştırmalara, bültenlere, vaka çalışmalarına, dergilere ve e-kitaplara erişebileceğiniz gerçekten büyük bir hazine. İş e-mailinizle veya linkedin hesabınızla kaydolabileceğiniz bu platformda tüm içerikler İngilizce dilinde sunuluyor. Mutlaka keşfetmenizi tavsiye edeceğim bu platform sizin için önemli bir başvuru kaynağı olabilir.

Udemy (www.udemy.com) Udemy’i zaten mutlaka duymuşsunuzdur ancak gözden kaçırmamak adına tekrar bu listeye eklemek istedim. Buradaki dersler ücretli ancak zaman zaman kampanyalar olabiliyor. Geliştirmek istediğiniz bir beceriniz, öğrenmek istediğiniz bir alan var ise alanında uzman kişilerce hazırlanmış dersleri mutlaka sık sık takip etmenizi öneririm.

Talk English (www.tr.talkenglish.com) İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirebileceğiniz, konu bazlı derslerden be podcastlerden oluşan ücretsiz bir platform. “İngilizceyi çok iyi yazarım ancak konuşurken tutuluyorum” diyenlerin boş zamanlarında mutlaka ziyaret etmeleri gereken bir site. Aklınıza gelebilecek her konuyla ilgili hazırlanmış metinler ve konuşma dersleri mevcut.

Cambly (www.cambly.com) Bu platform da sadece İngilizce konuşmak için hazırlanmış online bir platform. Anadili İngilizce olan veya İngilizcesi anadile yakın seviyede olan hocalar ile birebir online görüşmeler yaparak İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Ancak ücretli bir platform. Zaman zaman sıkı kampanyalar yapıyorlar, ilk kaydolduğunuzda da belirli bir dakika görüşmeyi ücretsiz olarak sunuyor. Denemekte fayda var. Aynı mantıkla kurulmuş başka ücretli platformlar da var. Denk gelirseniz onları da ara ara takip edebilirsiniz.

Bilgi peşinizi hayat boyu bırakmasın! Başarılar…

 

 

Benzer Gönderiler...

Kendinden Asla Vazeçme

Kadınlara yönelik önyargı, baskı kurma çabası ne yazık ki hız kesmeden devam ediyorken biz kadınlar güçlü ve dimdik durmalıyız. Bazen umutsuzluğa düşsem de kendimden vazgeçmediğim hikayemin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Biz güçlü kadınlar olarak hiç vazgeçmemeli, hep gücümüzün farkında olarak kendimize inanmalıyız. Elbet bir gün güzellikler ve hak ettiğimiz bizi bulacak. Sıkıntılar hep var, hep var olacak. Ancak unutmayın ki yalnız değilsiniz ve kendinize inanmaktan asla vazeçmeyin.