İşin Gerçeği Buneis.com

 

İşin Gerçeği Buneis.com

İşin Gerçeği Buneis.com

Meltem Özperçel KAGİDER Projeler Yöneticisi/ GKL 2010 Mezunu

Gençlerle yakın temasta çalışan biri olarak üniversite öğrencilerinde gördüğüm; okuduğu bölümden mezun olduktan sonra hangi sektörlerde çalışacağını bilmemesi veya sadece belli sektörlere girebileceğini düşünmesi. Bu aslında yeni oluşmuş bir şey değil. Ben üniversitedeyken de bu böyleydi, öncesinde de... Bu durum her üniversiteli genç için kronikleşmiş bir şey aslında.  Üniversite- Öğrenci- Özel Sektör üçgeninde iletişim kuvvetlenmedikçe de bu böyle devam eder. Ülkemizde hayli derin sorunlar yaşandığından dolayı bu konulara eğilemiyoruz ama buna kafa yoran ve fayda yaratmak isteyen aktif vatandaşlar var! 

Video izleme oranı son 6 yılda %85 oranında arttı.

PC ve mobil vesilesiyle günde 6 saat ekrana bakıyoruz.

Artık kime ne bilgi vereceksek yeni çağın bize sunduğu ve bireylerin hızla kabullendiği kanallarda yüzmeliyiz. İşlerimizi veya iş fikirlerimizi bu duruma uygun olarak geliştirmeliyiz.

Gençlerle yakın temasta çalışan biri olarak üniversite öğrencilerinde gördüğüm; okuduğu bölümden mezun olduktan sonra hangi sektörlerde çalışacağını bilmemesi veya sadece belli sektörlere girebileceğini düşünmesi. Bu aslında yeni oluşmuş bir şey değil. Ben üniversitedeyken de bu böyleydi, öncesinde de... Bu durum her üniversiteli genç için kronikleşmiş bir şey aslında. 

Üniversite- Öğrenci- Özel Sektör üçgeninde iletişim kuvvetlenmedikçe de bu böyle devam eder. Ülkemizde hayli derin sorunlar yaşandığından dolayı bu konulara eğilemiyoruz ama buna kafa yoran ve fayda yaratmak isteyen aktif vatandaşlar var! 

Bunların ikisiyle tanıştım. Mine Turalı ve Umut Zeylan. İki kadın sosyal girişimci gençlerin sektörleri daha iyi ve en iyi bildikleri yoldan tanımaları için buneis.com'u kuruyor. 

buneis.com "Sevdiğin İşi Yap, Yaptığın İşi Sev" mottosuyla kurulmuş, farklı sektörlerde farklı pozisyonlarda çalışan kişilerin ağzından gençlerin sektörleri tanımasını sağlayan bir platform. 

KEŞİF ZAMANI!

Siteye girdiğinizde sizi #Ruhİşi testi karşılıyor. Hem kısa hem de eğlenceli bu testi çözdükten sonra size en yakın cevabı veren kişilerin videolarıyla karşılaşıyorsunuz. Sonraki adım kariyer hikayelerini dinlemek. Hikayesini paylaşan kişileri okudukları üniversite, bölüm, çalıştıkları sektör, yaptıkları iş ekseninde tarayabiliyor, kurumsal dünyayı keşfedip, kurumların ve kişilerin çalışma şekillerini, yaptıkları projeleri öğrenebiliyorsunuz. 

Sitenin en önemli etkisi kafası karışık olan milyonlarca gence birebir işin içinde olan deneyimleyen kişilerin ağzında bilgi vermesi. Düşündüğünüz işin hiç de size uygun olmadığını anlayabilir veya hiç aklınıza gelmeyen bir sektörde iş fırsatı olduğunu keşfedebilirsiniz.

SİVİL TOPLUMDA KARİYER

Sivil toplum alanında kariyer yapmak gençler arasında yeni yeni popülerleşmeye başladı ancak yeterli değil. buneis.com'da Sivil Toplum'u alanda çalışanların bakış açısından izleyebilirsiniz. Ben de 7 yıldır STK'da çalışan biri olarak nacizane kendi deneyimlerimi paylaştım. Bekleriz 

Benzer Gönderiler...

Yeni Yıl Sana Huzur Getirsin

Hadi derin bir nefes al , yola koyul. Şimdi hayata güvenip ona teslim olma zamanı belki de. Sevgili kendim, bizler seni bu yıl çok yorduk, çok fazla üzüldük, çok fazla korktuk bizleri affet. Hoş geldin yeni yıl, huzurlu gel bizlere, yıl içinde bizimle birlikte huzur içinde kal, bizler de seni hiç olmadığı kadar huzur içinde yol edelim.

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.