BİR KELİME NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

 

BİR KELİME NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

BİR KELİME NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

Emine Yıldız GKL Mezunu

"Adam" kelimesinin anlamı nedir?

"Adam" kelimesinin anlamı nedir? Birden fazla tanımı yapılabilir fakat ben şimdilik Türk Dil Kurumunda yer alan tanımı ele alacağım.
1.Anlamı: İnsan
2.Anlamı: Erkek kişi
Arapça Adem'den dilimize geçmiştir.
Peki sizin aklınıza ne geliyor? Benim aklıma çoğunlukla Erkek kişi anlamı geliyor yani TDK'ya göre 2.Anlamı.

Bilim Adamı denilince ne geliyor aklınıza? Daha doğrusu kim geliyor?  Bu sorularla nereye varmak istediğimi şöyle özetleyeyim:

İlkokulda bize meslekler öğretilirken kitaplarımızda elinde hep cam tüpler olan ve bir karışım yapan erkek kişi resmi olurdu. Biz Bilim adamı mesleğini öğrenirken hep erkek olarak tanıdık. Şimdi ise yavaş yavaş değişen bir şey var, bir kelime. Bilim adamından Bilim İnsanına geçiş. Bilim çalışmaları ile uğraşan kişilere Bilim İnsanı deniliyor artık çizgi filmlerde. Google'a yazalım mesela: Bilim Adamı. Basın Görseller sekmesine. Bakın, hepsi erkek. Şimdi bir de "Bilim İnsanı" yazın. Tekrar bakın Görseller kısmına. Nasıl da olması gerektiği gibi görünüyor: Her cinsiyetten, her yaştan.) Neden dikkatimi çekti bu kelime biliyor musunuz? Yaklaşık 3 ay önce kayak yapmak için Davraz'a gitmiştik. Kayak ekipmanlarını kiraladığımız yerde yemek molası vermiştik ve mekan sahibi olan abinin bir kızı vardı. Yanımıza geldi güzelce sohbet ettik. Sonra biz ona klasik olarak "Büyüyünce ne olacaksın?" sorusunu sorduk. O da "Bilim İnsanı" cevabını verdi. Bu mesleği nerden öğrendiğini sorduğumda çizgi filmden olduğunu söyledi. Sohbetimizin sonlarına doğru bana bir sır vermek istediğini söyledi. (Muhtemelen masadaki tek kız ben olduğum için.) Kulağıma fısıldayarak "Bilim İnsanı olmak çok güzel!" dedi. Kusura bakma minik arkadaşım kulağıma fısıldadığın sırrımızı birazcık açığa çıkarmış olabilirim ama bence çoğumuzun bunu bilmeye ihtiyacı var. Mekandan bol gülücüklerle ayrılırken aklımda bir soruyla çıktım. Bir kelime neleri değiştirebilir?

Bir kız çocuğunun hayallarini... Böylelikle, toplumun refahını. Bütün tabloya baktığımızda ise geleceği değiştirebilir. Sizce?

Eğer başka örnekleriniz varsa öğrenmek için sabırsızlanıyorum. Lütfen benimle paylaşın. :)

 

*Bu arada TDK "Bilim Adamı" nı güzel açıklamış ama öyle kullanan yok denecek kadar az: Bilimsel çalışmalarla uğraşan kimse, bilim kadını, bilim insanı, bilgin, âlim.

Benzer Gönderiler...

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

LİMON

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.