Yeni yıla son 30!

 

Yeni yıla son 30!

Yeni yıla son 30!

Aybüke Holat Kadın Girişimci, GKL'16

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

Liderlik ve cesaret…

Duruşu ve sahip olduğu değerler ile önce kendi hayatlarının daha sonrasında da yaydıkları ışık ile gerçek lider olan kişiler ve diğerleri…

Sahip olunulan unvan ve bulunulan konumun ötesinde; her şey cesaret ve inanç ile başlıyor. Sevgiyle liderlik etmek değişime izin veriyor. Değişim ise kişisel ve profesyonel eylem ile birlikte beraberinde büyümeyi getiriyor.

Yılın son ayına geldik; her birimizin hayatında içini dilediğimiz gibi dolduracağımız 365 yapraklı yepyeni bir dönem başlıyor. Geleceğe daha iyi hazırlık yapabilmek, belirsizliğin içinden daha bilinçli çıkabilmek için önce kendimize, sonrasında ise hayata duyduğumuz inanç ve sevgi ile başkalarının hayatına dokunup güzelleştireceğimiz yepyeni bir dönem…

Önümüzdeki bu yeni dönemde makinenin bir dişlisi olmak artık yetmeyecek, makinenin kendisi olmamız gerekiyor. Kurumsal iş hayatında da olsanız bireysel girişimci de olsanız gelecekteki insan profili tek bir kariyer yolculuğunu kabul etmemiş; kendisini multi – disipliner, çok yönlü bir yapıda yetiştirmiş, iletişimde başarılı, lider, network sahibi, kişisel markalaşma alanında başarılı, kısacası kendini çok yönlü olarak geliştirmiş, mesafe de olsa ekip halinde çalışabilen, yönetim becerilerine hâkim kişiler olacak. Bu sebeple her yeni günde, sahip olunulan yetenek ve potansiyelleri açığa çıkarmak için harekete geçmek gerek.

Kendiniz, hayatınız ve dünyanın nereden nereye gittiği ile ilgili doğru bir merakınız var ise tüm bunları bir sonraki seviyeye geçirebileceğiniz güzellikler kendiliğinden karşınıza çıkıyor; mühim olan cesur olup kendine güvenerek, yapılması gerekeni yapılması gerektiği zamanda yapmak. İnsan farklı olmaya çalıştığı için diğerlerinden farklı şeyler yaşamıyor. Bu hayatta farklı ve tek olduğunun farkında olduğu an, işte o zaman fark yaratabiliyor. Dilerim yeni yılda Lady’nin cesareti, kararlığı ve inancı bu yazıyı okuyan herkese ilham olur.

Cesaretiniz bol olsun!

Benzer Gönderiler...

Yeni Yıl Sana Huzur Getirsin

Hadi derin bir nefes al , yola koyul. Şimdi hayata güvenip ona teslim olma zamanı belki de. Sevgili kendim, bizler seni bu yıl çok yorduk, çok fazla üzüldük, çok fazla korktuk bizleri affet. Hoş geldin yeni yıl, huzurlu gel bizlere, yıl içinde bizimle birlikte huzur içinde kal, bizler de seni hiç olmadığı kadar huzur içinde yol edelim.

LİMON

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.