Yeni Yıl Yıl Herkese Kutlu olsun

 

Yeni Yıl Yıl Herkese Kutlu olsun

Yeni Yıl Yıl Herkese Kutlu olsun

Melike Bölen GKL 2017 Mezunu

Karşınızda 2019

Selam,

Yeni yılınızı kutluyorum öncelikle. 2019 yılından beklentileriniz nedir? diye anket ve röportaj yapıldığında  insanların cevabı Huzur cevabını vermiş.Herkesin istediği bir şey bencede.O zaman huzur kelimesini kişileştirerek ve kendimize göre cevaplayarak nitelendirirsek bu seneyi huzurlu yada 2019 yılından beklentileriniz nedir,sorusunu kendinize sorarak cevaplarsanız,yanıtınız ne olacak?

Ben bunu kendime sordum hatta 2019 yılına girmeden birkaç gün önce.2018 yılında yaptıklarım,yapamadıklarım aklıma geldikçe bu seneyi daha farklı ve planlı geçirmem gerektiği sonucuna vardım.Çünkü benim en büyük problemim plan yapmadan yada sonucu ne olacak diye düşünmeden hareket etmekti.Evet bazen iyi sonuçlar da aldım ama her zaman değil açıkçası.O zaman buradan yazıyorum kanıt niteliğinde olsun bu seneyi planlayarak geçirmeye çalışacağım.Evet zor hatta istediğim gibi de olmayacak bazı planlar ama başlamaktan zarar gelmez.Mesela mezun olamadığım bölümüm için bu dönem derslere düzenli girerek ve not alarak geçmeyi,mezun olmayı planlıyorum.Kod yazmayı çok seviyorum bu dönem hedefim Python dilini orta seviyeden ileri seviyeye getirmek.Kod yazmaya ilgisi olmayan yada bilmeyenler için de başlaması çok kolay bir dil.Bunu kesinlikle diğer yazımda ele alacağım.Bu zamana kadar neden bu dil üzerine çalışmamışım şaşırıyorum açıkçası.Devam edelim daha neler yapmalıyım yada yapmamalıyım.Mesela iç sesimi dinliyorum ve cevaplıyorum ....Sorumluluklarından kaçma ve erteleme daha sonra pişman olan ve geri de kalan sen oluyorsun.Mesela bu yıl bu konu üzerinde çalışmalar yapabilirsin.1 yıl çok uzun bir süreç daha neler yapılır neler.Yurt dışı meselesi var evet çok istediğim fakat sağlık problerimden dolayı bu sene de erteliyorum seni malesef.Onu da 2020 de le alacağız artık.Spor mesela çok çok önemli devam ediyoruz Badminton oynamaya devam  bırakmak yok,bu sporun faydaları saymakla bitmez diğer bir yazı için başlık yine.

Kitap okumak diyeceğim ve iç sesim çok kilişe diyecek,evet çok kilişe ama kitap okuduktan sonra farkı o kadar iyi anlıyorsun ki.Mesela ben Elon Musk'ı çok severim ve çalışmalarını takip ettiğim biridir.Değişik düşünmeyi,farklı olmayı kitapla okumaya borçlu olduğundan bahseder konuşmalarında.Ben mesela tarih kitaplarına ilgim hiç yoktur fakat annemim çok okuması ve bana önermesi ile birlikte kendi tarih kitaplarımıza çin,yunan tarihi ile kitap okumaya başladım.Mesela film izlerken genelde bilim kurgu, fantastik filmlerin konularında mitolojiden,tarihten,eskilerden esinlenerek yazıldığını farkettim.Demek istediğim alanın olmayan farklı şeyleri de öğrenmek,izlemek aslında seni geliştiriyor ve ufkunu açıyor.Kendimden bahsederken aslında herkesin yapmak istediği yapamadığı ve iç sesiyle başbaşa kaldığında konuştuğu bu konuları yüzeysel ele almak istedim.

O halde bu seneyi planlamaya ne dersin?

Mutlu Yıllar...

Benzer Gönderiler...

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

LİMON

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.