Virüs ile Mücadele de Sonlara Doğru Giderken...

 

Virüs ile Mücadele de  Sonlara Doğru Giderken...

Virüs ile Mücadele de Sonlara Doğru Giderken...

Vildan KARKIŞ GKL Mezunu- Ebe Hemşire

Bugün sözlerimi savaşçı bir sağlık personeli olarak tüm meslektaşlarımın sesi olmak için yazıyorum. Öncelikle evde kalarak bu savaşta bizlere destek olan bizim gücümüze güç katan herkese çok teşekkür ediyorum. Bizler hastanede bu virüs ile savaşırken sizlerde evlerinizde kalarak bize destek oluyorsunuz. Biliyorum ki artık eskisi gibi sokağa çıkmak sevdiklerinize sarılmak arkadaşlarınızla hoş vakit geçirmek istiyorsunuz. Sağlık personelleri olarak bizlerde aynı duyguları paylaşıyoruz. Virüsle verdiğimiz mücadele çok iyi bir şekilde devam etmekte. Son rampada sizlerden de ricam bizlerden desteğinizi esirgememeniz. Sizler bize destek verdiğiniz için bizler savaşabiliyoruz. Virüsle verdiğimiz mücadelede kendinizi ve sevdiklerinizi koruyarak izolasyon kurallarına uyarak en büyük desteği sizler sağlıyorsunuz.

Sizlere bu dönemle ilgili birkaç önerim olacak ;

  1. El yıkama

Biliyorum ki bu dönemde eskisine göre çok daha fazla el hijyenine dikkat eder olduk. Çoğumuzun elleri yıkamaktan çatlamaya başladı.  Özellikle ellerinizi sıcak su ile yıkamaktan kaçının sıcak su ile el yıkamak dermatit riski oluşturacaktır. Ellerinizi nemlendirmeyi ve onlara iyi bakmayı unutmayın. El yıkama ile ilgili birçok kamu spotu mevcut ve artık ülke olarak el yıkamada iyi bir seviyeye geldiğimizi düşünüyorum.

        2. Beslenme

Beslenmemizi düzenlemek ise yapmamız gereken en önemli ikinci tedbirdir. Beslenmede özellikle probiyotik takviyesi, selenyum ve çinko içeren gıdalar, C vitamini, omega-3 içeren besinler, kalsiyum ve proteinden yeterli gıdaların alınması çok önemlidir. 

 

       3. Maske Kullanımı

Maske kullanarak sevdiklerimizi ve çevremizi de bu hastalıktan koruyabiliriz. Tek kullanımlık maskeleri kullandıktan sonra bir poşete koyup ağzını bağlayarak çöpe atmanız gerekmektedir ve bu maskeler yıkanıp tekrar kullanılmamalıdır.

 

Bunların dışında öksürürken dirsek içine öksürmenizi elinizi yüzünüze gözünüze burnunuza getirmekten kaçınmanızı öneriyorum.

Kendinizi ve çevrenizdekileri koruyarak bizlere destek olmanız mümkün, sizlerden destek eli bekliyoruz.

Çok yakında eski günlerimize geri dönüp birbirimize sımsıkı sarılacağımız günlere kadar kendinize ve sağlığınıza sımsıkı sarılmanız dileklerimle.

EVDE KALARAK BİZLERE YARDIM EDEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM

Benzer Gönderiler...

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

LİMON

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.