Pervin Demirci- Başarı Hikayesi

 

Pervin Demirci- Başarı Hikayesi

Pervin Demirci- Başarı Hikayesi

Meltem Dere Proje Sorumlusu

Ancak pes etmeden, inatla sonuca yüründüğünde gelişmeleri görmek mümkün. Azim en çok yol başındayken gerekiyor insana. İlerleyen yıllarda zaten deneyimler daha sağduyulu olmayı öğretiyor. 

2013 Yılında Kagider, “Geleceğin Kadın Liderleri” eğitim programına katıldım ve tanıdığım günden beri Kagider benim için yeni ufuklara açılan bir nevi portal oldu. İş hayatının görebildiğimiz kadarından ibaret olmadığını ve anlık duygusal gel-git’lerin uzun vadede kararlarımızı etkilememesi gerektiğini onlar sayesinde gördüm, öğrendim. Çünkü yeni mezun çalışanların en büyük problemlerinin başında, kıyaslama yapabilecek kadar deneyiminin olmaması geliyor. Bu da sizin kendi yarattığınız sorunlarla boğuştuğunuz bir döngü yaratıyor ki bu döngünün kırılması, sizin bu döngünün içinde olduğunuzu farketmenizle başlıyor. Sonrası ise kişisel çabanızla çözülüyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik mühendisliği bölümünü bitirdim. Kariyerimin başında aydınlatma projeleri ağırlıklı çalıştım ancak bu çok spesifik alanda daha fazla vakit harcamamam gerektiğini ve isteğimin bu olmadığını çok derinden hissetmemle kendime farklı bir yol çizmeye karar verdim.

Bu konuda Düş Ortağım Eğitim kanalında, Bahar Kayserilioğlu “İş hayatı senden ne bekliyor” videosunu dinlemenizi ve şirketlerin çalışma prensipleri hakkında genel bir bilgi edinmenizi tavsiye ederim.   

Şu anda Elektrik-Elektronik sektöründeki ürünlerin güvenlik testleri ve denetimlerini sağlayan uluslararası bir şirkette çalışıyorum. İşe yeni başladığımda birçok konuda sorumluluklar aldım. Alanında başarılı ve deneyimli kişilerle çalışmak güzel olsa da kendinizi esas geliştirdiğiniz kısım, hiç kimsenin almadığı sorumlukları almakta yatıyor sanırım. Başladığınız işi takip etme ve o işi sonuçlandırma herkesin dillendirdiği ama birçok kişinin yapmak için gönüllü olmadığı bir konu. Çünkü bu oldukça stresli bir süreç ve stres sizin onu nasıl yorumladığınıza göre üzerinizde farklı etkiler bırakıyor. Stresi nasıl görüyorsunuz? Sizi zayıflatan bir olgu mu, yoksa sizi güçlendireceğinize inandığınız bir araç mı?

Çalıştığım şirkette 3. Yılın sonunda, o zaman sadece işimin bir bölümünü kapsayan “solar projeler” alanında yeni bir bölüm kuruldu. Bu sektör Türkiye’de oldukça yeni bir sektör ve gerçek anlamda uzmanlığından faydalanabileceğiniz kişi sayısı yok denecek kadar azdı. Bu alanda bir uzmanlığım yoktu ancak aldığım her projeyi büyük bir kişisel çaba ve özveriyle sonuçlandırıyordum. Ve şu anda 1.5 yıldır bu yeni kurulan bölümde tek başıma çalışıyorum. Bu demek oluyor ki muhasebe, finans, satış ve teknik konuların hepsini tek başıma yürütmek zorundayım. Üstelik Avrupa ülkesi ve Türkiye arasında bir köprü olmak ve iki farklı çalışma kültürünü bir arada yürütmek beni gerçekten zorlasa da, günün sonunda neler öğrendiğimi görüyorum.  Henüz öğrenecek çok şeyim olduğunu biliyorum ve genç yaşta bu kadar sorumluluğumun olması beni çok hızlı geliştiriyor ve şekillendiriyor.

Ayrıca eklemek isterim ki yeteneğinizi gösterebildiğiniz ve kısıtlanmadığınız şirketlerde çalışmak başarı için önemli bir detay. Yöneticinizin duruşu ve dünya görüşü, sizin kendinizi daha iyi gösterebildiğiniz bir alan yaratabilir.  Ancak bu alanın iyi değerlendirilmesi yine sizin elinizde… En basit ifadeyle önünüze gelen işi iyi yapmaya çalışmak, o işin bütün sorumluluğunu üstlenmek, gerektiğinde yapılan hatalarla yüzleşmek ve onları görmezden gelmemek, eksi ve artısıyla işin bütününü sahiplenmek bazen size hayal edemeyeceğiniz kapılar açabilir ve çok güzel deneyimler kazandırabilir.  Başarılarınız bol olsun..

Benzer Gönderiler...

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

LİMON

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.