Nazlı Esen- Başarı Hikayesi

 

Nazlı Esen- Başarı Hikayesi

Nazlı Esen- Başarı Hikayesi

Meltem Dere Proje Sorumlusu

İşimle birlikte tamamlamayı düşündüğüm yüksek lisans programından “Biz çok gördük böyle hayalperest çocuklar ya iş ya okul birini seç” denerek uzaklaştırıldım. Bu süreçte her girişimcinin karşılaştığı “yapamazsın, delilik bu, garantisi yok, kesin batacaksın o zaman kapımıza gelme” gibi baskılarla da karşılaştım. Zaten bu sürecin en yorucu taraflarından biri yalnız kalmak. Fakat kendime ve fikrime olan inancım devam etmemi sağladı.

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2015 mezunuyum. Üniversite hayatım boyunca yaz tatillerimi hep farklı kurumsal firmalarda staj yaparak geçirdim. Mezun olduğumda ne istediğimi değilse de ne istemediğimi biliyordum. Beyaz yaka olarak bir şirkette çalışmak benim için uygun değildi. Hocalarımın da desteğiyle Bilkent Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans programına girdim.

İlk senemi tamamlamak üzereyken aslında istediğim hayatın akademisyenlikte olmadığını fark etmiştim ama başka bir seçenek yok gibi görünüyordu. O sırada Miami de yaşayan bir arkadaşımı ziyaret etmek için Amerika ya gittim. Orda artizan çaylarla tanıştım ve araştırmaya başladım. Dünyadaki çay pazarının ülkemizde bildiğimizden çok farklı olduğunu keşfettim. Sonrasında dünyanın farklı ülkelerinde yetişen çayların ülkemizde olmadığını, pazarın henüz gelişmekte olduğunu gördüm. Ardından yerli üretimle ithal çayların farklarını araştırdım ve temel farklılığın işleme teknolojisi olduğunu anladım. Başlangıç olarak yatırım maliyeti daha düşük olduğu için ithalata karar verdim fakat yurtdışındaki uygulamalar hep perakende satış mağazaları ya da diğer ürünlerinde olduğu karma konseptlerdi. Bu sırada Dubai de katıldığım Gulfood2016 da bugün kullandığımız teknoloji olan BKON Craft Brewer ile tanıştım. Bkon sayesinde bütün çay, kahve, baharat, meyve gibi organik materyalleri 90 saniyede infüzyon teknolojisiyle demleyebiliyorduk. Sonrasında Türkiye ve Ortadoğu pazarı için distribütörlük anlaşması yaptık. Günün sonunda elimizde sektörün son teknolojisi olan bir demleme makinesi ve A kalite dünya çayları vardı. Bu iki ürünü toptan ve perakende satmayı düşünürken soğuk showroomlardan farklı olarak bir kafe konsepti yaratmaya karar verdim. Bkon sayesinde kazandığım hız ve kalite, aslında kültürümüzde çokça aşina olduğumuz çayı modernize ederek hızlı hayatımıza sokabilirdi.

Bu sırada işimle birlikte tamamlamayı düşündüğüm yüksek lisans programından “Biz çok gördük böyle hayalperest çocuklar ya iş ya okul birini seç” denerek uzaklaştırıldım. Bu süreçte her girişimcinin karşılaştığı “yapamazsın, delilik bu, garantisi yok, kesin batacaksın o zaman kapımıza gelme” gibi baskılarla da karşılaştım. Zaten bu sürecin en yorucu taraflarından biri yalnız kalmak. Fakat kendime ve fikrime olan inancım devam etmemi sağladı.

İlk Tea Co. şubemizi Ankara Çayyolu’nda açarken hedefimiz kafe işletmeciliğinden ziyade toptan müşterilerimizi ağırlayabileceğimiz bir ortam yaratabilmekti. Fakat açılışın ardından gördüğümüz ilgi bizi iş kolumuzu 2 ye ayırmaya itti. 2018 Ekim ayına kadar Ankara da 5 Dubai de 1 şube açtık. Aynı zamanda şubelerin yiyecek ihtiyacını karşılamak için bir imalathane kurduk. Öz sermayeyle başladığım girişimim bugün kendini finanse edecek seviyeye geldi. Bugün %80 i kadın olmak üzere 35 kişiyi istihdam ediyoruz.

2016 yılında çıktığımız Tea Co. yolculuğuna bir çok yeni iş sığdırdık. 2016 da ilk şubemizi açtık. 2017 deyse 1 i Dubai de olmak üzere 3 şube ve 500m2 lık bir imalathane ve depo kurduk. 2017 bizim için işimizin oturduğu, yurtdışı bağlantılarımızın geliştiği bir yıl oldu. Aynı zamanda şubeleşme tarafındaki sistemi öğrenip geliştirirken, asıl yola çıkış nedenimiz olan Horeca satışları için de çalışmaya başladık. 2017 de stand açarak katıldığımız Gulfood2017 Dubai sayesinde de networkümüzü geliştirerek global piyasada ürüne ve markaya olan ilgiyi görme şansımız oldu. 2018 de 2 şube daha açarak devam ettik. Horeca satışlarına yoğunlaştık ve kendı mağazalarımız haricinde de farklı restaurant, otel, café gibi lokasyonlara Tea Co. ürünlerinin satışına başladık. Tea Co. da ana hedefimiz çayın siyah çaydan daha fazlası olduğunu anlatabilmek ve hızlı hayatımıza kahveye sağlıklı bir alternatif olarak çayı da sokabilmekti. Bu yolda şubeleşmek ve bir zincir marka olmayı hayal ediyoruz. Aynı zamanda dünyada organik çay tarımı yapılabilen tek ülke olan Türkiye de güncel işleme teknolojileriyle birlikte ithalata gerek kalmadan dünya standartlarında çay üretebilmeyi hedefliyoruz.

 

Benzer Gönderiler...

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

LİMON

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.