LİMON

 

LİMON

LİMON

Emine Yıldız GKL Mezunu

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum. Hayat size limon verdiğinde limonata yaparsan emeğinizi, zamanınızı, becerilerinizi limon etrafında yani limonata yapmaya harcarsınız. Peki şu cümleye ne dersiniz? ”Hayat sana limon verirse onu kendi salatana sık.” Biraz komik ve anlamsız geliyor olabilir 🙂 ama farklı bir bakış açısıyla baktığımızda anlamlı olabiliyor. Hayattaki zevk aldığınız her şeyden biraz biraz salata kasenize eklediğinizi düşünün. Mesela domates sizin için zevk alarak dinlediğiniz müziği temsil ediyorsa ondan biraz fazla doğrayabilirsiniz. Salatalık eğitim ile betimlenmişse bolca eklemelisiniz 🙂 gibi. Sonrasında limon sunulmuşsa size sevdiğiniz şeylerin üzerine onu sıkıp daha da lezzetli bir şekilde severek ve emek vererek kasenize doğradığınız salatanızı yersiniz. Siz limona değil limon size uymuş olur. Fazlaca 🍋 kelimesi geçmiş olması ağzını sulandırmış olabilir 🙂 ama yine de üzerine düşünmemizde fayda var derim dostlar … Keyifle kalın 🙂

Benzer Gönderiler...

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

HARİKA EKRAN

Kendimizi ne kadar muhafaza ediyoruz?