Haydi Almancaya başlıyoruz

 

Haydi Almancaya başlıyoruz

Haydi Almancaya başlıyoruz

Fadime Özdemir GKL Mezunu

Hallo , İlk önce Almancaya neden, nasıl başladım bunu açıklamak istiyorum. Almanya azalan işgücüyle yabancılar için çalışma izinleri konusunda kolaylara gitti. Bu alanlar içinde en çok Bilgi Teknolojileri(IT) olunca çok heyecanlandım .Yurt dışı staj için düşündüğüm ilk ülkeydi kendisi ve artık daha kararlıyım. Aslında bu pandemi süreci başlamadan başlamıştım fakat yoğun değildi artık daha iyi vakit ayırıyorum.

Lisede birçoğumuzun Almanca 2.yabancı dili fakat İngilizcenin biraz daha önemli olmasıyla Almancanın yüzüne pek bakamadık. Şu an başlamak için en güzel zamanlar, haydi :)

Öğrenme şeklinizi belirleyin

Bu yazarak, okuyarak, dinleyerek, izleyerek, kartlarla oyun şeklinde, hepsi de olabilir ki bence olmalı.

Akıcılık hepsinin uyumuyla gelecektir. Benim için izlemek ve dinlemek öncelikli, bunun için hemen dizi araştırması yaptım .Halihazırda Dark izlemek istediğim için hemen başlamış oldum.

Defter Tutun

Bazılarımız yazı yazmayı sevmesekte örneğin ben :). Bir Almanca defteri oluşturdum. Dizi izlerker, okurken en çok karşılaştığım kelimeleri not alıyorum. Bir örnek cümleyle olmasına dikkat ediyorum. Bir zaman sonra istemsizce hatırlıyorsunuz. Anlamını hatırlamazsanız bile defterinizde olduğunu hatırlıyorsunuz.

Program Yapın

Demek istediğim Almanca için dinlemek için 10dk, kelime için 20 dk gibi. Ben Duolingo kullanıyorum. Günlük 30 dk kelimeler ve ek olarak hikayeler için de 5 -10 dk. Ayrıca 50 dk izleme/dinlemeye ayırıyorum.Harcayacağınız zamanı bilmeniz bunu günlük alışkanlık haline getirmenize yardımcı olacaktır.

Hayatınızda Onun için yer Açın

Günlük yaşamınızda Almancaya maruz kalmanız, onunla sürekli karşılaşmanız süreçi daha yönetilebilir kılacaktır. En basit örneğiyle sosyal medya hesaplarınıza Almanca sayfaları takip ederek başlayabilirsiniz, müzik listelerinize Almanca şarkılar ekleyebilirsiniz. Bu anlamda bende bir Instagram sayfası açtım hem kendi devamlılığımı sürdürmek  hemde yardımcı olması umuduyla(@lerneddeutsch) takipleriniz bekliyorum :)

Gramer Öğrenmeye Çalışmayın

Herkes İngilizce için söylediğinden herkes bilir lakin Almanca dilbilgisi, çekimleri,artikelleri gerçekten farklı ve zor. Bunlar sadece sizi süreçten uzaklaştırır. Ben sadece geniş zaman çekimleri üzerinden ilerliyorum, gördükçe not alıyorum. İlk aşamalarda sadece kelime ve kalıplar üzerinden gitmek bana daha iyi geliyor.

Öneriler

Duolingo: Gelişimizi görüyorsunuz ve başlık başlık ilerleye biliyorsunuz (Altın seviyede 6.sıradayım :))

Sözlük:PONS hem uygulama hemde site olarak kullanışlı bir sözlük

Dizi:3 dizi bitirdim. Dark,Türkisch für anfänger ve Freud.

Youtube:Learn German ve Easy German kanallarını takip edebilirsiniz.

Podcast:Slow German,Learn German for beginner; kelime ve kalıpları tek tek dinleyebilirsiniz.

Dergi: Aynı metni hem Almanca hem Türkçe okuyabiliyorsunuz (https://www.nachrichtenleicht.de/das-grundgesetz-einfach-erklaert.3893.de.html)

İnstagram:@lerneddeusch,@achtung.deutch,@everdaylearngerman

Tschüss, Sağlıkla Kalın

 

Benzer Gönderiler...

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

LİMON

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.