HAYAT MÜCADELESİNDE SEN HANGİSİSİN?

 

HAYAT MÜCADELESİNDE SEN HANGİSİSİN?

HAYAT MÜCADELESİNDE SEN HANGİSİSİN?

Vildan KARKIŞ GKL Mezunu- Ebe Hemşire

Bu yazıyla birlikte hayat mücadelesinde kahve mi ? havuç mu ? yumurta mı ? olduğunu öğrenme zamanı. Sen de zaman zaman mücadele ederken zorlanıyorsan mutlaka bu yazıyı okumalısın.

Hepimiz hayatımız belli dönemlerinde zorluklarla karşı karşıya gelmekteyiz. Kimi zaman işten çıkarılma ve ekonomik problemler yaşamak, bazen bir ilişkinin bitmesi, ya da sevdiğimiz bir kişiyi kaybetmemiz ve bunun gibi sayabileceğim birçok durumlar hayatımızın birer parçası haline geldi.

Herkesin bu tip zorluklarla mücadele etme tarzı birbirinden farklı. Kimimiz zorluklarla mücadele ederken çok zorlanıp bunun etkisini üzerinden atamazken kimimiz hayata sımsıkı tutunarak bu zorluklarla mücadele etmekte.

Yakın zamanda bir kişisel gelişim kursunda bu konuyla ilgili anlatılan hikâye beni çok etkilemişti. Belki bilenleriniz vardır. Ama konu hayat mücadelesi olunca bunu anlatmadan geçemeyeceğim. Hikâye kahve, yumurta ve havuç arasında geçiyor, sizin de bu hikâye sonunda kendinizi hangisine daha yakın gördüğünüzü sorgulamanızı istiyorum.

Genç bir kadın ağlayarak annesinin yanına gider. Bir sürü felâketi peş peşe yaşamaktadır. Kocasıyla arası bozulmuş; ayrıca borçlarını ödeyememekten dolayı evine haciz gelmiştir. Çocuğu derslerinde başarısızdır. Annesi sessizce kızını dinler; onu mutfağa götürür. 3 ayrı tencereyi suyla doldurur ve ateşin üzerine koyar. Su kaynadıktan sonra, birinin içine havuç, diğerine yumurta, üçüncüsüne de kahve tanelerini yerleştirir. Hiç konuşmadan öylece beklerler. Aradan yarım saat geçer ve kapları indirip yemek masasına buyur eder kızını. 
Yemek masasında üç tabak duruyordur.Tencerede kaynayan havuçları, yumurtaları ve kahveçekirdeklerini büyük bir özenle tabaklara yerleştirir.
Sonra kızına dönüp sorar: ’Ne görüyorsun?’

Kızı düşünürken açıklamayabaşlar : 'Her gıda, kaynayan suya farklı bir tepki verdi. Havuçlar haşlandıkça aslını kaybedip yumuşadı.Yumurtalar görünüşte baştaki gibi sert duruyorlar am aiçleri katılaştı.Kahve taneleri ise suyu değiştirdi, ona güzel bir lezzet ve koku kattı ama olduğu gibi duruyor, başta neyseler sonunda da öyleler.. ’

-Sen hangisisin? Bir husumetle karşılaştığında, ya da bir zorluk kapını çaldığında nasıl cevap veriyorsun? Havuç gibi gücünü mü kaybediyorsun? Yumurta gibi, için mi sertleşiyor; katılaşıyor musun? Yoksa kahve tanesine mi benziyorsun? En kötü durumda bile ortamı değiştirip, güzelleştirebiliyor, en büyük karanlıklardan dahi ışıklı bir dünya yaratabiliyor musun? İnsanlığını kaybetmeden ve etrafına umut saçarak mutluluğunu koruyabiliyor musun?

 

Hayat, bir mücadeledir. Herkesin payına mutlaka sıkıntı düşer. Dertlerin, sizi acılaştırmasına izin vermeden ışık saçmaya devam edin. O ışık, sadece çevrenizi değil, sizin de dünyanızı aydınlatacaktır. Ne zaman bir zorluk ile karşılaşsam bu hikâye aklıma gelir oldu. Çoğu zaman bu hikâyeden güç buluyorum. Sizlere de belki bu hikâye güç verir ve kahve tanesi gibi kendinizi yıpratmamaya çalışabilirsiniz.

Kahve taneleri gibi olabileceğimiz bir yaşam geçirmemiz dileğiyle

Benzer Gönderiler...

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

LİMON

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.