Entelektüel Olmak

 

Entelektüel Olmak

Entelektüel Olmak

Merve Ay GKL Mezunu

Üstünüze vazife olmayan işlerle de ilgilenmeye ne dersiniz? Evet, Entelektüel olmaktan bahsediyorum. Sevdiğim bir tarihçi şöyle diyor “Kendi dünyasının dışıyla ilgilenendir entelektüel.”

Sevgili okurlar, bu yazının diğer yazılarımdan biraz farklı ve verimli olacağını düşünüyorum. Sıklıkla evde kaldığımız bu dönemlerde kendinizi geliştirebileceğiniz web sitelerini sizler için araştırdım, naçizane tavsiyeler içerir. Göz atmanızı öneririm.

UDEMY.COM  profesyonel yetişkinlere ve öğrencilere yönelik eğitim teknolojisi, kitlesel çevrimiçi açık ders ve bir çevrimiçi öğrenme platformudur.

CODECADEMY, kodu iyi ve ücretsiz olarak size öğretmektedir. Bu JavaScript, Ruby, HTML, CSS, ve Phyton da dahil olmak üzere her türlü programlamayı kapsamaktadır.

İSTANBUL İŞLETME ENSTİTÜSÜ  İİÜ’nün online eğitimleri sayesinde yeni yetkinlikler kazanabilirsiniz. Dil eğitimlerinden fotoğrafçılığa kadar her türlü kursa ulaşabilirsiniz.

GOOGLE DİJİTAL DERSLER ile sektörde özgüveninizi artırmak ve başarılı olmanıza yardımcı olmak için tasarlanan esnek ve kişiye özel kurslarla kariyerinizi ve işinizi istediğiniz hızda geliştirebilirsiniz.

COURSERA , eğer yüksek öğrenim ücreti vermeden üniversite eğitimi almak istiyorsanız Coursera sizin için en iyisidir. Bu internet sitesi her alanda, profesyoneller tarafından psikoloji, tarih ve literatür dersleri içermektedir. Bu derslerin hepsi dünya genelinde en iyi yerlerde eğitim veren profesörler tarafından düşünülmüş ve oluşturulmuştur. Bu üniversiteler arasında Princeton, Johns Hopkins, Stanford ve dahası vardır.

EDX, aynı Coursera gibi edX  herkese istedikleri yerde üniversitenin çeşitli bölümlerden ders alma imkanı tanımaktadır. Ayrıca bu dersler sonunda sertifikalandırılırsınız. Bazı büyük ortaklarının arasında Harvard, Berkeley, Dartmouth, Georgetown ve Chicago Üniversitesi yer almaktadır.

ALISON sitesinin geniş yelpazeli, bedava ve kapsamlı  finansal yazım kültürü, kişisel ve yumuşak yetenekler , dijital yetenekler, girişimcilik ve bunun  gibi bir çok dersi vardır. Bir şeyler öğrenmek isteyen her insanı hedef alan bu site profesyonellerden, eğitimcilerden, yöneticilerden ve bağımsız çalışanlardan oluşmaktadır.

ACADEMIC EARTH, eğer sadece akademik derslere bakıyorsanız bu web sitesi sizin için idealdir. Bu ücretsiz site, sanat kursları, bilim, beşeri bilimler, ekonomi, bilgisayar bilimi ve daha fazlasını içermektedir. 

İşe nereden başlanması gerektiğini hala bilmiyor musunuz ? Class Central’i deneyin. Bu neler öğrenmek istediğinizi size sorarak sınıf arama kriterlerini kişiselleştirmektedir. Ardından süreci kolaylaştırarak, Coursera, edX  ve diğer site seçenekleri içerisinden sizin ihtiyacınıza en uygun çifti bulmaktadır.

Bir başka yazıda görüşünceye dek hoşçakalın.

Benzer Gönderiler...

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

LİMON

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.