Dinlemekten Keyif Alacağınız Bir Podcast: 5 Kişi

 

Dinlemekten Keyif Alacağınız Bir Podcast: 5 Kişi

Dinlemekten Keyif Alacağınız Bir Podcast: 5 Kişi

Yağmur Tuğçe Kaya GKL Mezunu

Koronavirüs sebebiyle bir çoğumuz evlerimizden çalışıyor ya da online olarak eğitimimize devam ediyoruz. Benimde evden çalışmaya devam ettiğim bu dönemde, evden çalışmanın olumlu yanlarını tecrübe ettiğim gibi bazı olumsuz taraflarını da tecrübe ediyorum herkes gibi. Bu dönemin kişiden kişiye göre değişebilecek, olumlu ve olumsuz birçok yanı paylaşılmışken uzun uzadıya bunlardan bahsetmek istemiyorum ama bu zaman diliminde benim en çok aradığım ve özlediğim şey çalışırken birilerinin sesini duymak oldu diyebilirim. Bu arayışı da podcast dinleyerek giderdim kendimce ve sizlerede dinlemekten en keyif aldığım, girişimcilikten yaşam biçimine kadar birçok konuda ilham alabileceğiniz bir podcast önermek istedim.

Aranızda önereceğim podcast’i bilenleriniz muhakkak vardır ama bilmeyenler için, daha önce hiç podcast dinlememiş ama bu vesileyle dinlemek isteyebilecekler için, dinlediği podcastler olan ama farklı birinin daha sesini duymak isteyenler için 5 Kişi Podcast’i önermek ve biraz da hikayesinden bahsetmek istiyorum. 

Jim Rohn hayatta en fazla vakit geçirdiğiniz 5 kişinin ortalamasısınız demiş. Podcast’in adı da buradan geliyor ama podcast yayınlarını kaydeden Eray Erdoğan, aslında bu sözün şu versiyonundan etkilendiğini ve bu nedenle 5 Kişi Podcast ismini verdiğini söylüyor; “Kendinizi en fazla ilişkilendirdiğiniz 5 kişinin ortalamasısınız.” İçinde bulunduğumuz içerik zenginliğini düşünürsek, okuduğumuz bir kitaptan, makaleden, gördüğümüz bir paylaşımdan, izlediğimiz bir filmden etkilenerek kendimizi bir başkasıyla ilişkilendirebiliriz düşüncesinde olan Eray Erdoğan, bu amaçla farklı alanlarda uzmanlaşmış, farklı hikayelere, alışkanlık ve rutinlere sahip insanları konuk ederek daha fazla insanın yeni insanlarla tanışmasına vesile oluyor bu podcast aracılığıyla. Ayrıca tüm konuklarının tavsiye ettiği kitaplar, filmler ve podcast yayınında etkilendiği sözleri de sitesinde yer alıyor. Böylece tekrar dönüp bakmak isterseniz kolayca ulaşabilirsiniz.

Podcast yayınlarını Apple Podcast, Soundcloud ve Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz. 

Dinlerken en keyif aldığım birkaç bölümü de ayrıca paylaşmak istiyorum, umarım beğenirsiniz.

https://5kisi.com/yalcinpembecioglu/

https://5kisi.com/sinemtuncer/

https://5kisi.com/itirerhart/

 

 

Benzer Gönderiler...

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

LİMON

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.