Ben Zamanı

 

Ben Zamanı

Ben Zamanı

İclal Bayram GKL Mezunu

Hepimiz hayatı dolu dolu geçirmeyi isteriz. Bunun için sevdiğimiz işi yapmanın, bedenimizle ilgilenmenin, sağlıklı beslenmenin ve sonrasında sevgilimiz, ailemiz ve arkadaşlarımızla kaliteli zaman geçirmenin değerini hepimiz çok iyi biliyoruz. Öte yandan sevdiklerimizle vakit geçirmek dinlendirici görünebilir ancak sadece kendimizle kalmanın da faydaları var. "Zamanı kendine ayırmaya başlarsan işte o zaman, gerçekten yaşıyor olacaksın. "

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 korona virüs nedeniyle insanların bir çoğu evlerinde kalarak yaşam alanlarını yeniden şekillendirmeye başladı.Bu süreçte öncelikle bizlerin sonra ise günlük işlerimizin durumdan daha az etkilenmesi, günümüzün sağlıklı ve daha verimli gerçekleşmesi için sizlerle yapabileceğimiz birkaç aktiviteyi paylaşmak istedim. Fiziksel sağlığımızı direkt olarak etkileyen duygusal sağlımızı, enerjimizi ve duygularımızı daha dayanıklı kılmak için her alanda yapabileceğimiz birçok etkinlik söz konusu.

 

Peki neler ?

 

Karamsar düşünmemizi ve kaygıda hissetmemizi sağlayan düşüncelerden uzaklaşarak kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacak olumlu durumlara yönelmeliyiz. Bol bol kitap okuyabilir, bulmacalar çözebilir, duygularımızı ve düşüncelerimizi daha iyi ifade etmemizi sağlayacağını düşündüm için günlük yazabiliriz. Bunların yanı sıra dijital sergileri gezebilir, ilham alacağımız filmleri izleyebilir, temizlik yapabilir, bilmediğimiz yemekleri öğrenebiliriz. Bir liste hazırlamanın tam zamanı. Bahsettiğim etkinler için dikkatinizi çekeceğini düşündüğüm ve keyif alarak deneyimlediklerimi liste halinde sizlerle paylaşmak istiyorum,

 

 

  • Dijital müzeler: İş Bankası Müzesi, Panorama 1453 Tarihi Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Ankara Medeniyetler Müzesi.

 

  • İlham alınabilecek filmler: Umudunu Kaybetme (2006) , Can Dostum (1997), The Bucket List (2007), 3 Aptal (2009).

 

  • Dijital eğitim platformu: Düş Ortağım (Kagider), İstanbul İşletme Enstitüsü.

 

  • Kitap önerileri: Beyaz Gemi(C.Aytmatov-Roman), Değişim Sürecinde Türkiye(M.Eğilmez-Ekonomi), Kalbimin Can Mayası (İ.Aydın-Roman) , Kalkınmada Kadın Emeği(G.Toksöz-Kalkınma) 

 

ve sizlerin bu zamana kadar vakit ayırmak isteyipte ayıramadığı aktiviteler ve düş ortağım eğitimleri ile yükseltmenin ve yükselmenin tam zamanı :)

Benzer Gönderiler...

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

LİMON

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.