ALTINI ÇİZDİKLERİMİZ

 

ALTINI ÇİZDİKLERİMİZ

ALTINI ÇİZDİKLERİMİZ

Kübra Aydın GKL Mezunu

İnanıyorum ki altını çizdiğimiz satırlar biraz da bizleri anlatan yerlerdir. Bizim hayata dair umutlarımızı, önemsediklerimizi ve eksiklerimizi anlatan cümlelerdir. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüsünün bizleri evimize hapsettiği bu günlerde kitaplarımız hiç olmadıkları kadar en yakın arkadaşlarımız oldu. Hatta birbirimizi evde kalmaya teşvik etmek için okuduğumuz kitaplarla meydan okumaya davet ettik.

Ben de bu yazı için arkadaşlarımın bu dönemde kendilerine en yakın arkadaş olarak seçtikleri kitaplardan altını çizdikleri paragrafları istedim. İnanıyorum ki altını çizdiğimiz satırlar biraz da bizleri anlatan yerlerdir. Bizim hayata dair umutlarımızı, önemsediklerimizi ve eksiklerimizi anlatan cümlelerdir.

İki Direk Arasında Çiçekli Bir Bahçe, Epiküros (Sayfa 34)

“… Bilgelik, elimizde olan ve olmayan şeyleri bilmek ve ona göre davranmaktır. Elimizde olanlar davranışlarımız, elimizde olmayanlarsa vücudumuzdur. Senin olanı kendine ayır, senin olmayanın yakasını bırak. En büyük felaket, ölümü felaket saymaktır. İsteklerinin her halde gerçekleşmesini istiyorsan sadece kendi elinde olanları iste, her şeyin iki kulpu vardır. Biri onu taşımaya elverişli, öbürü değildir. Kardeşin sana bir kötülük ederse, onun sana kötülük ettiği yandan alma. Çünkü o kulp onu taşımaz. Kardeşin olduğu yandan al. Çünkü onu taşıyabilecek kulp, bu kulptur.”

Dört Anlaşma, Don Miguel Ruiz (Sayfa 64)

“Bu ikinci anlaşmayı bir alışkanlığa dönüştürebilirseniz hiçbir şeyin sizi cehenneme geri döndüremeyeceğini de görürsünüz. Kişisel algılamadığınızda olağanüstü bir özgürlüğe kavuşursunuz. Kara büyücülere karşı bağışıklık kazanırsınız. Ne kadar güçlü olursa olsun hiçbir büyü üzerinizde etki yapamaz. Tüm dünya hakkınızda dedikodu yapsa bile, kişisel algılamadığınız zaman bundan etkilenmezsiniz. Size gönderilen duygusal zehirleri solumazsınız. Sizin tarafınızdan kabul görmeyen zehir göndericisi üzerinde çok daha büyük etki yaratır.”

Ben OK’im Sen OK’sin, Thomas A. Harris, M.D. (Sayfa 47)

“… Çocuk’un ebeveyninin, yaptığı ve söylediği her şey çocuk tarafından kaydedilir. Herkesin yaşamlarının ilk beş yılından dış uyaranlardan aldığı bir Ebeveyn’i olmuştur. Her insan için Ebeveyn özeldir ve kişiye özgü bu erken yaşantıların hepsi, Ebeveyn’deki veri olarak içselleştirilir ve düzenlenip kurgulanmadan/yorumlanmadan doğrudan “kaydedilir”.”

Elif Şafak, Aşk (Sayfa 35)

“Kainatın da tıpkı bizimki gibi nazenin bir kalbi ve düzenli bir kalp atışı var. Seneler var ki nereye gidersem gideyim o sesi dinledim. Her bir insanı Yaradan’ın emaneti saklı bir cevher addedip, anlattıklarına kulak verdim. Dinlemeyi sevdim. Cümleleri, kelimeleri ve harfleri… Oysa bana bu kitabı yazdıran şey som sessizlik oldu.”

Kitaplar zihnimizi, düşüncelerimizi aydınlattığı gibi bu zor günlerden aydınlık günlere ulaşmamızda da en yakınımızdaki destekçilerimizdendir. Bu günlerin kimseye zarar vermeden bir an önce geçip gitmesi temennisi ile kitaplarımızı birlikte kütüphanelerde, kafelerde ve parklarda tekrardan okuyacağımız günlerde görüşmek üzere.

Benzer Gönderiler...

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.

LİMON

Son zamanların popüler cümlelerinden olan ”Hayat sana limon verirse limonata yap” motivasyon cümlesini incelemek istiyorum.