3.Alışkanlık: Önemli İşlere Öncelik Ver

 

3.Alışkanlık: Önemli İşlere Öncelik Ver

3.Alışkanlık: Önemli İşlere Öncelik Ver

Fadime Özdemir GKL Mezunu

Hala içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde en çok yakındığımız zaman kavramı.Kimilerimiz için zaman çok çabuk gerçerken kimilerimiz için zamn geçmek bilmiyor herkesin aynı 24 saati varken bu nasıl olabiliyor? Zamanımızı nelere ,nasıl ve kiminle harcadığımız kendi gelişimimiz için fazlaca önemli bunun için etkili insan olmak için 3.alışkanlığımızı kullanacağız.

1.alışkanlık da "yaratıcı sensin" ile yönetimi kendi elimize aldık.2.alışkanlıkta da "zihinsel ya da ilk yaratım" ile göz önünde canlandırma  ve potansiyeli gördük.

3.alışkanlık ile bunları nasıl ne zaman yapmamız gerektiğini kısaca hayatımız nasıl verimli geçirmek için nasıl yol izlemek gerek ona bakacağız.

En etkili zaman yönetimi için heryerde önceliklerdirmelerden bahsediyorlar değil mi? Covey de bunun için şöyle demiş "Önceliklere göre örgütlenip uygulamaya geçin"

Uygulamaya geçmek için en büyük yardımcılarımız değerlerimiz ve hedeflerimiz .Kendimizi tanırsak en önemlisi  rollerimizi tanırsak neler yapılacak  nelere öncelik vermen gerektiğini analizi yapmak kolay olacaktır.Hepimizin farklı rolleri bir arada hem genel müdür hem kardeş hem anne hem arkadaşız   bunlara bağlı olarak farkı görevlerimiz var  ve bunlar arasında uyumu yakalamak haylice zor .Birden değişmek mümkün değil ve küçük küçük başlamak en iyisi olur kendimiz için.

Gerçekten zamanı yönetmelimiyiz zaman yerine  kendimizi irademi yönetemez miyiz?

Size daha önce yazılmış yazılarımızdan  zaman yönetimi nasıl yapılmalı yazısından  Neslihan çok güzel anlatmış okumalısınız.http://geleceginkadinliderleri.org/blog-yazisi/zaman-yonetimi-nasil-yapilmali

Zamanı daha etkili kullanmak için Covey'in tavsiye ettiği  Eisenhower Zaman Yönetimi Matrisinden yararlanmak hayatımız düzene almak için bir nebze yardımcı olacaktır.

Zaman Yönetimi Matrisi

                                      Eisenhower Matrisi

Yaşamızda bulunmamız gerek kare önemi-acil değil karesi.Planlayarak ve stres seviyemizi en düşük seviyede tutamak etkili yaşam ve liderliği beraberinde getirecek.

Zaman zaman bütün karelerede bulunuyoruz bu su götürmez bir gerçek  hangi karede ne sıklıkla kaldığımız düşünmemiz gerek nokta.Bizler etkili insanlar olarak 2.karade bulunmalıyız.

Her şeye tek başımıza yetişmemiz mümkün değil bu noktada "HAYIR" diyebilmek ve görev devretmek en ihtiyacımız olan şeyler.

Ben çalışırken Trello,Todoist ve yeni keşif ettiğim Notion  uygulamalarından yaralanıyorum itiraf etmelim en sevdiğim yönetim ise yazmak liste oluşturmak  benim için en etkilisi :)

Araştırma yaparken şöyle bir form buldum https://docs.google.com/document/d/1eMORZ2oaXbnthD75ZUSgQ-zT9EQGOaTRXbUIOfG9LnA/edit   kullanışlı buldum umarım faydalı olur.

Eğer hikayesini merak ederseniz sayfayı inceleyebilirsiniz: http://www.thecompellededucator.com/2016/02/i-agree-with-covey-put-first-things.html

İyilik ve sağlıkla dolu bol zamanlar :)

 

Benzer Gönderiler...

HARİKA EKRAN

Kendimizi ne kadar muhafaza ediyoruz?

YENİ MÜREKKEP

MÜREKKEP YALAMAK: Uzun yıllar tahsil görmüş, ilim öğrenmiş kişiler hakkında “mürekkep yalamış” denir. Bu deyim bize matbaadan evvelki zamanların el yazması kitapları ve hattatları; yahut müstensihlerinden (zanaatkârlarından) yadigardır.